ZTRÁTA PŘÍJMU MŮŽE OHROZIT KAŽDÉHO

Určitě většina z nás zaregistrovala říjnové „haló“ ohledně informace o možném přesunu výroby škodovek do Německa. Konkrétně  se jednalo o výrobu nových Superbů, což by ohrozilo přibližně 2000 pracovních míst u nás. To prozatím není nijak podstatné pro celkovou výrobu Škody. Mnohem důležitější je „strašák“, který tento krok přináší, tedy odchod významného zahraničního investora z ČR a  ztráta pracovních míst. Kvůli tomu intervenoval i premiér Sobotka u vedení Škoda Auto a dosáhl ujištění, že se zatím o přesunu vážně nejednalo. Důležité je slovíčko „zatím“. Volkswagen totiž, jako jediný majitel dceřinné společnosti Škoda Auto, může tento krok kdykoliv uskutečnit. A nemusí se jednat jen o částečné přesunutí výroby.

Podíl Škodovky na českém exportu je přibližně 10%, na HDP necelých 5%. Zaměstnanců má Škoda v ČR přes 25.000 a asi dvakrát tolik pracovních míst je navázano u subdodavatelů. To jsou významná čísla. Pokud by odchod z ČR , ať by byl jen částečný, zvažovali i další výrobci aut, byl by to přímo katastrofický ekonomický scénář. Následky bychom pocítili všichni. Doufejme, že k tomu nikdy nedojde.

Nechceme předvídat co bude, spíše nás zajímá příčina vznikající paniky. A tady je odpověď poměrně jednoduchá. Naše ekonomika je málo diverzifikovaná. Je příliš závislá na několika průmyslových odvětvích, kterým dominuje automobilový průmysl, vlastněný nikoliv českými, ale zahraničními investory. Několika rozhodnutími několika málo zahraničních investorů může stát přijít  o  nejlukrativnější zdroj příjmů. Tato závislost se v posledních letech spíše prohlubuje, než že by se cíleně snižovala větší podporou dalších odvětví. Chyba, která se může krutě vymstít. Stát prostě v minulosti vsadil příliš mnoho na příliš málo ekonomických subjektů. Období, kdy se k nám zahraniční investoři hrnuli ve velkém, také pomalu končí. Cena práce v ČR postupně roste a musíme si zvykat i na to, že někteří zahraniční investoři začnou rušit a přesunovat své investice. Řešením problému je podpora firem vyrábějících s vysokou přidanou hodnotou, ve vlastnictví Čechů trvale platících daně  v ČR. Tam nehrozí tunelování kapitálu z dceřinných  do zahraničních mateřských společností, ovlivněné vlastními ekonomickými nebo politickými zájmy. Napravit takto špatně rozvržené státní „portfolio“ bude stát hodně času a úsilí.

Jako soukromé osoby nedělejme stejnou chybu, které se dopustil a stále dopouští náš stát. Zde je doporučený postup:

  • začněme se zbavovat  závislosti vlastního příjmu na  jednom zdroji (většinou příjem ze zaměstnání)
  • budujme si další zdroje příjmů (čím více, tím lépe)
  • začněme co nedříve ( dnešní chybná rozhodnutí jdou na úkor naší
  • budoucnosti učme se  pracovat s penězi a postupujme od jednoduššího ke složitějšímu (co nechápu, to nedělám!)

Tímto způsobem se může každý chránit proti případné ztrátě běžných příjmů.
1.12.2017 Krupa Březák s.r.o.