AKTUÁLNÍ SITUACE NA TRZÍCH

Jsme vděčni za to, že naši partneři s námi sdílí své názory a aktuálně i obavy z budoucího možného vývoje. Protože se současné dotazy směrem k nám často podobají nebo opakují, rozhodli jsme se ty nejčastější touto formou sdílet i s naším komentářem prostřednictvím tohoto článku.

Dotaz: Jaké jsou na trhu nejlepší produkty s garantovaným výnosem?

Náš komentář:

Buďte vždy opatrní, když slyšíte pojem „garantovaný výnos“. Ve světě financí nic takového neexistuje. Naopak může být taková investice spojena se zvýšeným rizikem.

Pro většinu lidí představují garanci bankovní a spořitelní produkty. Aktuálně se nabízejí spořící účty s ročním výnosem před zdaněním okolo 4% (banky) a do 5,5% (spořitelní družstva). Vzhledem k málo pravděpodobnému krachu banky (garance státu při zajištění vkladů) a podobně i spořitelního družstva (pozor ale na stanovy – ručení členským podílem může být i v řádu desítek procent z vkladu), lze považovat tyto produkty za kvalitní ochranu proti absolutní ztrátě.

Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že při stávající meziroční inflaci 15% a ročním výnosu 5,5% před zdaněním jsem každý rok asi o 10% chudší a to také garantovaně. Neboli kupní síla našeho milionu, který jsme si před rokem uložili, se snížila o sto tisíc.

S pravděpodobností hraničící téměř s jistotou, nám banka nikdy nenabídne úrok, který je vyšší než stávající inflace. Proto nedává držení hotovosti nebo větší části majetku v bankovních produktech dlouhodobě žádný ekonomický smysl.

Dotaz: Máme posílat peníze i v době, kdy trhy několik měsíců v řadě klesají?

Náš komentář:

Jednorázové nákupy v dobách, kdy trhy padají o 10% a více (od počátku roku 2022 máme propady i okolo 20%), znamenají nakupovat ve slevě o uvedená procenta kvalitní zboží (podíly na kvalitních firmách). U spotřebního zboží je to každému jasné a všichni čekají na lednové výprodeje. Ve finančním světě ale tato logika většinou chybí a běžní investoři jen málo využívají nabízené slevy.

Pro pravidelnou investici je odpověď jednoduchá. Tím, že nakupujeme každý měsíc, průměrujeme lepší i horší období do jakéhosi „zlatého středu“. Dlouhodobý investor může být u pravidelné investice klidný. V dobách propadů trhů také nakupuje levně a vylepšuje tím průměrnou nákupní cenu za celou dobu trvání investice.

Dotaz: Byla nám nabídnuta investice do cenných kovů, máme investovat?

Náš komentář:

Máme osobní velmi dobrou zkušenost s ukládáním (zajišťováním) výnosů z jiných druhů investic do fyzického zlata. Zlato většinou reaguje pozitivně na propady akciových trhů a jeho cena v tu dobu roste. Má svou vlastní vnitřní hodnotu, kterou nelze „vytunelovat“. Je to aktivum, které slouží jako bezpečný přístav v dobách velkých krizí. Samozřejmě je dobré zvážit, od koho nakupujeme, zda garantuje zpětný odkup, atd…

Nejedná se ale rozhodně o ofenzivní růstovou složku investičního majetku, ale o zajišťovací část. Proto doporučujeme maximální podíl zlata na celkovém majetku do 25%.

Dotaz: Do čeho se teď vyplatí investovat, abychom dobře ochránili své investice?

Náš komentář:

Na tento dotaz neexistuje univerzální správná odpověď. Navíc bude velmi těžké najít v roce 2022 produkt, který dokáže porazit inflaci. Je to spíše málo pravděpodobné. Úspěchem bude neutrpět reálnou ztrátu. Spíše než „do čeho investovat teď“, by měla otázka znít, „co jsem dělal (správně či chybně) doposud“.

Mám svůj plán, co a kdy chci ze své investice mít?

Mám svou strategii, do jakých finančních instrumentů a proč investuji?

Mám ve svých investicích různá aktiva, jejichž kombinace zvyšuje mou pravděpodobnost úspěchu?

Odpovědí tedy je nevybírat si, co je zrovna populární nebo co minulý rok nejvíc vyneslo. Ujasněte si svůj plán, co a kdy chcete mít. Nastavte svou strategii, kterou budete vždy dodržovat. Investujte do různých aktiv, která se vzájemně doplňují a zajišťují.

06.06.2022 Krupa Březák s.r.o.