OBAVY NEJEN Z FINANČNÍ BUDOUCNOSTI

Stále častěji se v poslední době setkáváme s pesimismem ohledně zabezpečení finančního standardu. A to i u rodin, kde jsme si mysleli, že k tomu není žádný důvod.

Strach z toho, že „jedeme nadoraz“ a v práci trávíme stále více času za stejné peníze. Každé ráno se „modlíme“, aby nastartovalo naše ojeté auto, které nutně potřebujeme k práci. Na nové nemáme a pokud se nestane zázrak, ani mít nebudeme. Rodinný rozpočet je tak napjatý, že si místo nemocenské raději vybereme dovolenou, protože je lépe placená. Tíží nás představa, že při změně zaměstnání nebo delší nemoci nebude na zaplacení hypotéky na byt. Tak raději o změně zaměstnavatele ani nepřemýšlíme a trpíme v naší současné pozici, kterou nemáme rádi. V našem podnikatelském prostředí, kde zaměstnanec (klient, zákazník, živnostník) slouží pouze jako levný zdroj příjmů s minimálními náklady, ani nic jiného očekávat nelze. Čest výjimkám z řad zaměstnavatelů s baťovským charakterem a myšlením. Ale popravdě, kolik jich je a kde jsou?

Tato finanční nervozita se přenáší na vše, co děláme v soukromí. Kolik můžeme mít dětí a uživíme je? Zajistíme jim vysokoškolské vzdělání? Dostanou od nás nějaké věno do života? Budou mít kde bydlet?  A co my sami? Kdo nebo co pomůže nám?

Žijeme na hraně, často z měsíce na měsíc. Neplánujeme si budoucnost, protože z ní máme strach. Ztrácíme své životní vize z mládí a snažíme se jen „přežít“. Rodina pro nás přestává být oáza klidu a zdroj na dobití energie. Vnímáme, za co všechno jsme odpovědní a nevíme, zda se nám to podaří naplnit. To není rodinný život, po kterém všichni toužíme.

Neexistuje žádný univerzální přístup, jak z toho ven, jak se zase dostat do větší pohody. Jedno je ale jisté. Finanční stabilita rodiny je dobrý základ k jejímu pozitivnímu rozvoji. Štěstí není samozřejmě jen o penězích. Do správného životního koktejlu se musí namíchat ještě přátelství a láska založené na důvěře.

Vraťme se ke svým přáním a představám z mládí a dětství, mějme zase vize a stanovujme si cíle. I ty finanční. Když se naučím nechávat pravidelně část vydělaných peněz pracovat pro nás, udělali jsme první a důležitý krok k lepšímu pocitu z naší existence.

22.02.2018 Krupa Březák s.r.o.