BREXIT - neopouštějte své portfolio

Jak se dalo čekat, Brexit rozkolísal trhy. Britské akcie z indexu FTSE od čtvrtka poklesly o 8%, Libra vůči koruně téměř o 5% a poklesy zaznamenaly i další světové akciové trhy. Naproti tomu zlato vyrostlo o 5%, americký dolar posílil vůči české koruně o 2,3% a rostly i ceny státních dluhopisů. Možná si kladete otázku, jaký vliv bude mít odchod Velké Británie z Evropské Unie na mé dlouhodobé investice. A možná vás napadá, zda by se změna složení Evropské Unie měla promítnout do změny složení vašeho investičního portfolia.

Udržte pozornost na svých dlouhodobých cílech

Pokud ve Vašem portfoliu převažují akcie, nenechte se strhnout nervozitou trhů. Pokud máte dlouhodobé cíle, jakákoliv aktivní snaha vyhnout se případným dalším poklesům investorům nikdy nepřinesla pozitivní výsledek.  Trhy se dříve nebo později vrátí zpět na své hodnoty, a investoři, kteří by prodali, a chtěli držet hotovost, riskují, že by nakupovali podílové listy fondů v budoucnu za vyšší ceny, a nakonec dopadli hůře, než kdyby zůstali celou dobu zainvestovaní.

Tom Stevenson, ředitel osobních investic ve fondové společnosti Fidelity International, se kterou spolupracujeme, řekl: „Jak se čekalo, trhy reagovaly na rozhodnutí Britů opustit EU negativně, a index britských akcií FTSE 100 již dnes ráno spadl o 8%. Trhy nemají rády nejistotu, a té teď čelí. Nicméně, toto je moment pro investory se zhluboka nadechnout a zaměřit se na své dlouhodobé investiční cíle.“

Příležitost koupit aktiva za atraktivní ceny

Pamatujte na podstatu akcií. Jsou to podíly ve společnostech. Většinou v nejlepších firmách na tomto světě. Takže se ptejte, jak odchod Velké Británie z Evropské unie ovlivní dlouhodobé zisky společností jako je Coca Cola, Microsoft, Nestlé, Amazon a podobně.  Nabízí se tedy otázka, zda rozkolísané trhy jsou hrozbou, nebo příležitostí, koupit kvalitní stabilní společnosti za zvýhodněnou cenu, jejichž dlouhodobé zisky budou i vašimi zisky. Jestliže tedy máte někde peníze, které nepracují a přitom by mohly, je rozhodně dobrý čas koupit kvalitní investice za dobrou cenu. Nejlepší rada v takovém případě je zavolat rovnou svému investičnímu poradci a Váš záměr s ním konzultovat.

O Vaše peníze se aktivně starají ti nejpovolanější

V DMI-INVESTMENT spolupracujeme pouze s prověřenými investičními správci, z nichž řada úspěšně řídí akciová portfolia desítky let. Do portfolií zpravidla vybíráme globálně zaměřené podílové fondy, řízené zkušenými mezinárodními týmy portfoliomanažerů a analytiků. Pokud se tedy znepokojujete otázkou, které akcie, nebo který region, můžete to s klidným svědomím nechat na nich.

Naše doporučení

Naše doporučení by se dala shrnout do 3 slov: Disciplína, disciplína, disciplína. Disciplinované dodržování prověřených investičních zásad je základem dlouhodobě úspěšné spolupráce s našimi klienty. A proto:

1) Zůstaňte klidní, myslete dlouhodobě a držte zvolenou strategii. Jejím základem musí být dobře diversifikované portfolio kvalitních akcií, dluhopisů a alternativních investic.

2) Držte se svého investičního plánu a nesnažte se načasovat trh. Pokud máte připravené volné peníze k investování, na nic nevyčkávejte.

3) 1x ročně rebalancujte. Koupit a držet, neznamená koupit a ignorovat. Je neustále potřeba kontrolovat, zda je Vaše portfolio v souladu s vašimi cíli. Váš poradce vám pomůže určit, kdy je potřeba vrátit portfolio do formy.

Upozornění: Výkonnost investičního nástroje dosažená v minulosti není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Návratnost původně investované částky není zaručena. 

26.4.2016 Krupa Březák s.r.o.